Jordan Peterson je pro nás, amatérské psychology a nadšené seberozvojovače, žijící legendou. Tento profesor z Harvardu se proslavil jednak na webu Quora, kde si lidé navzájem pokládají otázky a kdokoli na ně může odpovědět, když sepsal čtyřicet doporučení jako odpověď na otázku, co by měl vědět každý. Druhak když posléze začal zveřejňovat na youtube své přednášky, které hltají lidé na celém světě (a jsou i v češtině, díky stránce Nebuď knedlík).

Tak jsem se s ním poprvé seznámila i já, když má kamarádka – studentka psychologie sdílela video Vzchop se a dej se dohromady, které je o tom, že všichni jsme nějak znevýhodnění, všichni máme problémy a jediné, co s tím můžeme udělat, je pochlapit se a začít něco přinášet světu. To video mě naštvalo a říkala jsem si, co je to za afektovaného blbce bez špetky empatie. Pak jsem ještě zhlédla jeho video o tom, co mají dělat lidé v depresi a jeho odpověď byla: začít něco dělat, najít si práci, každý den pravidelně vstávat. No nenaštvalo by vás to?

Teď se těm reakcím směju a s Petersonem souhlasím, jen to na mě tehdy bylo příliš tvrdě řečeno. Časem se ze mě stala stejně nadšená fanynka jako tisíce dalších, jeho přednášky hltám jednu za druhou a na překlad jeho knihy do češtiny (protože obsahuje příliš zdlouhavých biologických a filosofických částí na to, abych ji zvládla v originále) jsem čekala jak na smilování. Hned jak jsem ji objevila v knihkupectví jsem ji koupila.

Jde o ona pravidla pravidel, kterými se proslavil na Quoře, což ostatně napovídá už název – ale podstatně zredukoval počet, což je škoda, protože některá smazaná jsou také důležitá, ale chápu, že nemohl rozepsat všechna. Některá pravidla jsou samozřejmá, některá jen podle názvu nechápete a netušíte, proč jsou podle něj tak zásadní, jako je to první, nebo dvě poslední. Všechny ale mají hluboký přesah, zvláště to první mě zaujalo, protože s tím mám problém – sebevědomě s hlavou vzpřímenou čelit světu, být tu sama za sebe. Mimochodem, Peterson toto pravidlo ilustruje na humrech, z čeho mnozí mají srandu a vzniklo o tom spoustu memů. A jaká jsou ostatní pravidla?

1. Narovnejte se a vypněte hruď

2. Chovejte se k sobě jako k někomu, za koho jste zodpovědní

3. Přátelte se s lidmi, kteří pro vás chtějí to nejlepší

4. Srovnávejte se s tím, jací jste byli včera a ne s tím, jaký je někdo jiný dnes

5. Vychovávejte své děti tak, aby se vám nezprotivily

6. Než začnete někoho kritizovat, zameťte si před vlastním prahem

7. Usilujte o to, co je smysluplné, nikoli výhodné

8. Mluvte pravdu, nebo aspoň nelžete

9. Naslouchejte druhým, jako by věděli něco, co vy nevíte

10. Vyjadřujte se přesně

11. Nechte děti jezdit na skateboardu

12. Když na ulici uvidíte kočku, pohlaďte ji

Mezi ta, která se dostala jen na Quoru a už ne do knihy, patří například:

Nedělejte věci, které nenávidíte

Jednejte tak, abyste mohli mluvit upřímně o tom, jak jednáte

Dávejte pozor

Představte si, kým byste mohli být, a pak se tím staňte

Alespoň na jedné věci pracujte tak tvrdě, jak je to možné

Oblékejte se jako člověk, kterým chcete být

Navzdory svému utrpení, buďte vděční

Všech 40 pohromadě najdete třeba tady.

A tak podobně. V knize každé pravidlo vysvětluje podrobně, a inspiruje se tím v Bibli a jiné klasické literatuře, v přírodě, ale také u filosofů jako Nietzsche nebo u psychoanalýzy. A v tom je hned několik problémů. Jednak proto, že v živočišné říši najdete snad úplně všechno a neznamená to, že se máme inspirovat a něco to o nás vypovídají. Humři třeba vylučují svou hlavou.. Další problém je v tom, že to dělá knihu velice těžko přístupnou a nelze ji číst několik hodin v kuse, protože se ve všech těch jménech a ukázkách začnete ztrácet. Je těžko stravitelná a místy dost nudná, protože je napsaná stylem 40 stran o humrech a 2 stránky o pravidlu, čímž je sice zajištěná velká gradace a ty poslední stránky jsou úderné, ale člověk má co dělat, aby se k nim dostal a knihu neodložil. V tom je to podobné mé milované knize Vzkvétání od Martina Seligmana, která je také úžasná a pro můj duševní růst zásadní, ale čte se velice obtížně.

Další kniha, ke které bych ji přirovnala, je však 7 návyků vysoce efektivních lidí. Tak zásadní pro mě je. Stejně jako 7 návyků, i 12 pravidel (a některá z dalších 28) budu kultivovat a budu se snažit stát se lepším člověkem. Protože takový účinek kniha má, snaží se přimět čtenáře se nad sebou zamyslet a vést ho k opravdu dobrému životu. Ne příjemnému, ne úspěšnému, ale dobrému a etickému. A to je v dnešní době unikát.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

test 2 test 3