Spousta lidí má při sledování filmů pocit, že neproduktivně ztrácejí čas, který by měli věnovat něčemu lepšímu. Filmy z tohoto seznamu ovšem můžete sledovat zcela bez výčitek – nakopnou vás a dodají motivaci konečně začít něco dělat. Energii je třeba sem tam někde načerpat – třeba právě z filmů.

Yes Mana miluju, viděla jsem ho už asi stokrát a jistě ještě mnohokrát uvidím. Doporučila mi ho kdysi dávno jedna psycholožka a vážně mi pomohl. Spousta mých intelektuálnějších přátel to považuje za úplnou kravinu, ale pro mě je to jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděla. Myslím, že většina děj zná – hlavní hrdina má špatný životní období, je po rozvodu a zcela se uzavřel světu, tráví všechen čas doma a když ho někdo někam zve, účast odmítne (hm, to je mi nějak povědomé…). Pak se ale náhodou dostane na jakýsi seminář a dostane za úkol na vše říkat ano. Jeho život se tím změní víc, než by mohl tušit.

Návrat na vrchol je z trochu jiného soudku. Jde o sportovní drama, které mě ale také neuvěřitelně nakoplo. V letecké havárii zahynou všichni hráči skvělého týmu amerického fotbalu a Jack Lengyel (kterého hraje skvělý Matthew McConaughey) má poté za úkol sestavit nový tým. Všichni noví hráči jsou nezkušení a jejich šance na výhru je mizivá, ale s pořádným úsilím a dost energickým trenérem lze dosáhnout všeho. Film je podle skutečných událostí.

Vykoupení z věznice Shawshank je legenda, kterou jistě nemusím nikomu představovat. Doporučuji i skvělou Kingovu povídku ze sbírky Čtyři roční doby, podle které je film natočen (a když už budete v tom, přečtěte i Nadaného žáka – vůbec ne motivační, ale skvělá psychologická povídka). Dokonalý příběh o naději a vytrvalosti. Jen tak pro zajímavost, do hlavního hrdiny, Andyho, jsem už asi od dvanácti let platonicky zamilovaná. 🙂

Nikdy to nevzdávej je hodně známý film, který mi pozoruhodně dlouho úplně unikal a já ho tak poprvé zhlédla až nedávno. To, že vás nabije energií, je přitom patrné už z názvu. Mladý kluk jménem Jake se přistěhuje do Orlanda na Floridě, dostane nakládačku od jednoho rváče a pak se rozhodně mu to jednou oplatit. Začne se učit od jistého mistra bojových umění, který ho naučí mnohem víc, než jen bojovat…

Do Teorie všeho jsem se zamilovala ještě než jsem ji viděla. Neuvěřitelný příběh Stephena Hawkinga, jednoho z nejgeniálnějších vědců současnosti, který dokáže neuvěřitelné věci i přes svou vážnou nemoc. Ale tenhle film není o nemoci. Je o lásce.

„Film režírovaný Angelinou Jolie? Cože? To bude určitě hrozná blbost.“ Ale nebyla. Talentovaný běžec to dotáhne až do olympijského amerického týmu na hry v Berlíně v roce 1936, kde jeho talent ohromí i Hitlera. A spojence z posádky bombardéru operujícího v Jižním Pacifiku. Tam ovšem dojde k havárii a Louise je jedním ze tří lidí, kteří nehodu přežili, víc než měsíc pak stráví na lodi, než ho zachrání kolem plující loď – ovšem japonská. Ocitne se v zajateckém táboře, kde ho mučí a chtějí ho doslova zničit. On se však nenechá. Je nezlomný.

Bezprizorního teenagera se ujme bohatá rodina, začne chodit do školy a nakonec se z něj stane skvělý student a úspěšný sportovec. Byl by to neuvěřitelně slabý scénář, kdyby film nebyl podle skutečného příběhu. Takhle je to krásný snímek o štěstí, které přijde, když jste na něj připraveni.

Golfový sen / The Greatest Game Ever Played (2005) je další skvělý příběh podle skutečnosti, tentokrát jde o legendární golfisty Harryho Vardona a Francise Ouimenta a jejich duel na U. S. Open v roce 1913. Moc příjemná podívaná i pro lidi, kteří normálně sportovní filmy rádi nemají (ale musím říct, že po zhlédnutí Golfového snu asi začínám mít tento „snobský“ gentlemanský sport ráda…:-)

Sportovní filmy už z principu působí vždy motivačně, takže tu máme další – Rivalové / Rush (2013). Dva soupeři usilující o titul Mistra světa ve velmi dynamickém a energií nabitém snímku o neustávajícím úsilí.

Květ pouště / Desert Flower (2009) je zase něco úplně jiného. Velice emotivní a hluboký film podle skutečné události o dívce, která ve třinácti letech odešla ze Somálska do Londýna a stala se světově známou top modelkou. Cesta od kočovného života v Somálsku na světová přehlídková mola v Paříži a New Yorku je neuvěřitelná. To ji ovšem nestačilo a tak kariéru modelky opustila a zasvětila svůj život boji proti ženské obřízce a jiným starobylým rituálům.

Selma (2014) líčí průběh tří měsíců, kdy Martin Luther King vedl kampaň cílenou na zajištění rovného volebního práva a změnil tak americké dějiny. Příběh plný odvahy a vytrvalosti, ke které většina z nás může jen s obdivem shlížet.

Lodní  svářeč  a amatérský boxer se dostane na námořní akademii a myslí si, že se mu  splnil jeho sen. Velice náročné fyzické  tréninky mu problém nedělají, protože je zvyklý dřít do úmoru, ale má problém s teoretickými předměty, navigací a hlavně posloucháním autorit. Dokonce se utká  v ringu se svým velícím důstojníkem, kde to  pro něj dopadne velmi špatně. Hlavní hrdina chce odejít, ale zároveň chce dokázat, že to může někam dotáhnout… Annapolis (2006) je další skvělý film o vytrvalosti.

Emotivní snímek o Saroovi, který v pěti letech nasedne do špatného vlaku, který ho zaveze tisíce kilometrů od domova. Ocitne se osamocený v Kalkatě, kde se musí naučit přežívat v ulicích. Nakonec se ho ujme rodina z Austrálie, kde stráví většinu dětství. O pětadvacet let později se rozhodne vrátit a  odhodlán se vydá  na  dlouhou cestu,  kde  to vyzbrojen jen hrstkou nejasných vzpomínek nebude mít vůbec snadné. Lion (2016) je krásný film o naději.

Říjnové nebe / October Sky je  příběh chlapce z hornického   městečka, který snům moc nepřeje a jedinou možností obživy je práce na šachtě. Hlavní hrdina,  Homer, chce ale mnohem víc. Jednoho  dne uvidí na obloze první sovětskou družici a začne se zajímat o rakety, se svým kamarádem dokonce několik malých raket zrekonstruuje. Začnou poctivě studovat chemii, fyziku a  matematiku, aby uspěli na technické soutěži, která by znamenala nejen možnost věnovat se raketám na profesionální úrovni, ale také odejít do mnohem přátelštějšího prostředí. Do cesty   se však staví překážky…

Front Of The Class (2008) je pravdivý  příběh jednoho  učitele, který trpí  Tourettovým   syndromem, což mu výkon  jeho profese velice znepříjemňuje. Příjemný film o tom, že když nám okolnosti nepřejí, nemáme se vzdát, ale překonat překážky a jít za svým snem.

Joy (2015) vypráví  příběh stejnojmenné hlavní hrdinky, která si jde tvrdě a nekompromisně za svým obchodním snem. Jelikož každá tvrdá práce je vždy posléze odměněna, uspěje a stává se úspěšnou podnikatelkou, jejíž vynález se stane doslova trhákem. Ale svět obchodu má i odvrácené tváře, s nimiž se Joy bude muset poprat.

Film Podnikavá dívka / Working Girl (1988) je o řadové sekretářce  z newyorského předměstí, která je však velmi ambiciózní a touží po vyšším postavení. Po letech dřiny přijde příležitost a Tess  začne bojovat o manažerský  post  své nadřízené, která  se  zranila na  dovolené. 

Erin Brockovich (2000) je americká právní a ekologická aktivistka, kterou ve filmu  podle skutečnosti  ztvárnila Julia Roberts.  Dvakrát  rozvedená matka bez práce i peněz  se stane bezvýznamnou  sekretářkou  v advokátní kanceláři, kde přijde na stopu  znečišťování podzemních vod elektrárenskou společnost. Následky jsou katastrofální a Erin se rozhodne bojovat.

Hektorova cesta aneb hledání  štěstí  / Hector and the Search for Happiness (2014) je film o psychiatrovi, který si připadá jako podvodník, protože radí lidem, co dělat se svým životem,  přestože sám nic těžkého ani zajímavého  neprožil. Rozhodne se vydat na cestu  kolem  světa  s cílem  zjistit,  v  čem spočívá  štěstí, čímž  vzniká zábavné dobrodružství se zajímavými výsledky.

A na konec trochu sentimentu. Děj je předvídatelný a kostra příběhu stokrát omletá, ale ať si odpůrci říkají, co chtějí, tahle šablona bude vždy fungovat. Toto zpracování je navíc opravdu kouzelné. Tradiční „popelkovský“ snímek o cestě za hollywoodským snem.


7 komentářů

Tigresse · 17.1.2018 v 10:37

Sportovní filmy mi teda moc neříkají 🙂 Ale určitě je dobře mít filmy, které tě takhle motivují… A jednou za čas se na ně podívat, když jsi na tom špatně 🙂

    Monika · 18.1.2018 v 11:04

    Vlastně je zvláštní, že je já ráda mám, když sport mě vůbec nebere. Ale prostě tam vidím tu dřinu. 🙂 A je opravdu je fajn, že mě občas nakopnou.

Naoki-Keiko · 6.2.2018 v 17:22

Některé jsem viděla, některé ne. Ale myslím, že je jich samozřejmě víc. Zajímavé jsou třeba japonské filmy- jde o tu mentalitu v čem oni vidí nějakou naději nebo motivaci.

Ale to by se dalo říct o každé mentalitě každého národa.

Jano · 30.3.2018 v 2:34

Ten posledni film o Popelce v Hollywoodu, probuh jaky ma nazev ?? 🙂

an · 26.4.2018 v 10:46

Přidala bych mezi to i film Životní šance. Taky je jeden z těch, co člověka aspoň trochu povzbudí, když je v krizi.

šárka · 28.4.2019 v 22:36

ahoj, myslim si, ze jsi predevsim inspirativni ty, ale opravila bych te v jedne veci. Je hlavne dulezite, co si o sobe myslis ty, pracuj hlavne na svem stesti, jsi opravdu pekna a napadita holka. Lidi okolo jsou důleziti, dej se svetu a vsechny tvoje plany klapnou. Drz se kocko Sarka

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat