Tento článek jsem původně psala pro jiný web, ale nakonec jsem spolupráci zrušila a tak ho uveřejňuji aspoň tady, třeba někoho bude inspirovat.


V dnešní moderní době snad nenajdeme člověka, který by si nestěžoval na příliš mnoho stresu a povinností. A bohužel to jde ještě dál – přibývá i depresí, poruch nálady a neuróz. Pokud je to vážné, je nanejvýš rozumné navštívit odborníka, někdy pomůže přiměřená duševní hygiena. A pak tu jsou věci, které pomůžou jak při lehkém stresu, tak při klinických depresích. úzkostných poruchách a dokonce poruchách osobnosti: fyzická aktivita, spánková hygiena, mindfulness a překvapivě… diář.

Primární využití diáře je všem jasné: zaznamenáváme si všechny úkoly a schůzky, protože nutnost si vše zapamatovat a být v permanentní pohotovosti, zda bych právě nyní neměl být někde jinde, mozek velice unavuje a omezuje operační kapacitu paměti. V souladu s metodou Mít vše hotovo je navíc dobré poznamenávat si úplně všechno, co by se nám později mohlo hodit, tedy všechny drobné úkoly, ale i nápady, sny, věci, které budeme chtít udělat až jednou nebo možná, zajímavé citáty, inspiraci… Zkrátka vše, co nechceme ztratit. Vaší mysli se tak neuvěřitelně uleví a veškerá pozornost bude moci spočívat na tom, čemu se právě nyní věnujete.

Existují ale i speciální techniky určené přímo pro duševní well-being. Pro některé vám postačí Váš běžný diář, některé jsou už na hraně psaní deníku, všechny Vám ale mohou zásadně pomoci.

  1. Tři dobré věci

O tomto jednoduchém cvičení jste už pravděpodobně slyšeli, protože se díky zázračnému poměru jednoduchost/účinnost rychle rozšířilo. Spočívá jednoduše v tom, že se každý večer na chvilku zamyslíte a zapíšete si alespoň tři dobré věci, co se ten den staly a důvody, proč se staly. Můžou to být maličkosti, jako Dnes mi kolegyně řekla, že mi to sluší. Mám kolem sebe hodné lidi a navíc mi to opravdu slušelo! 

S tímto cvičením přišel profesor psychologie na Pennsylvánské univerzitě a zakladatel pozitivní psychologie, Martin Seligman, když potřeboval jednoduchý a všem dostupný nástroj pro zlepšení nálady, původně určený vojákům v Afghánistánu. Americká armáda totiž bojovala se smutným faktem, že jednu dobu více vojáků umíralo sebevraždou, než na válečná poranění nebo z jiných důvodů. Ukázalo se ale tak prospěšné, že by byla škola jej omezovat jen pro určitou skupinu lidí, tak ji profesor Seligman zavedl do své každodenní klinické praxe a podrobil spoustě experimentů a studií. Všechny ukazují, že už po týdnu zapisování tří dobrých věcí se výrazně zlepší nálada a sníží příznaky deprese a chronického stresu.

  1. Cvičení charakteristických silných stránek

I druhá technika pochází z praxe doktora Martina Seligmana, který se svým kolegou Christopherem Petersonem vytvořil klasifikaci silných stránek a ctností (Characteristic Strenghts And Virtues). Jejich využívání je zásadní pro každého z nás, pokud se chceme rozvíjet, prožívat stav flow (doslova plynutí; stav, kdy jsme plně pohlceni činností a nevnímáme nic dalšího, jeden z prvků teorie štěstí) a naplňovat svůj potenciál. Často na to ale zapomínáme, především pokud máme psychické potíže.

Řešení je jednoduché: zjistěte své silné stránky (použít můžete například oficiální VIA Survey of Character Strenghts, nutná registrace, anglicky, zdarma) a k těm hlavním vymyslete aktivity, které jej podporují. Například pokud jste zvídaví, dejte si za cíl přečíst každé dva týdny naučnou knihu věnovanou tématu, které vás zajímá. Pokud jste spirituální, pravidelně se modlete nebo meditujte. Pokud je vaší silnou stránkou kritické myšlení, angažujte se v šíření mediální gramotnosti. Na každý týden si naplánujte dostatečnou hodinovou dotaci (doporučené jsou alespoň tři hodiny) a věnujte se tomu, v čem jste dobří, abyste byli ještě lepší.

  1. Mood tracking

Především pokud už nějaké psychické potíže řešíte, je doporučeníhodné vést si záznamy o tom, jak jste se kdy cítili. Stačí jednoduše každý večer oznámkovat den na škále 1-10, kde 1 znamená, že jste se cítili naprosto mizerně, a 10 značí nejlepší myslitelnou náladu. Pokud jste spíše digitální typ člověka, můžete zkusit aplikaci Daylio, kde si každý večer můžete poznamenat nejen náladu, ale i aktivity, kterým jste se věnovali. Aplikace je velmi jednoduchá a i verze zdarma vám bohatě postačí. 

Je to důležité, abyste vysledovali, co vám dlouhodobě pomáhá cítit se lépe, nebo kdy se pravidelně nálada mění. Například u žen se nálada mění v průběhu jejich měsíčního cyklu, a když o tom budou mít důkaz na papíře, nerozhodí je, proč se najednou cítí tak mizerně. Někdo si zase může všimnout, že se cítí výrazně lépe ve dny, kdy strávil nějaký čas na čerstvém vzduchu. Spočítat si jednou za měsíc průměrnou náladu vám pak pomůže uvědomit si, jak se posouváte v dlouhodobém horizontu.

  1. Žiju v souladu se svou osobní vizí?

Myšlenku osobní vize u nás zpopularizoval Petr Ludwig, autor bestselleru Konec prokrastinace. A dobře věděl proč – díky tomuto nástroji si ujasníte, kam vůbec chcete v životě směřovat a jak žít. Pravidelně, ideálně denně, byste pak měli reflektovat, zda žijete v souladu s ní. Když budete další dny prožívat jako ty dnešní, jaký člověk se z vás stane?

Abyste si osobní vizi vyrobili, budete se muset zamyslet, co je pro vás v životě důležité. Co chcete dělat? Kdy se cítíte opravdu štastní a autentičtí? Koho obdivujete? Jak chcete žít za 10 let? S jakými citáty souzníte? Nějakou kreativní a hravou formou všechno tohle zaneste na papír. Můžete kreslit, psát, vystřihovat a lepit, tisknout… Cokoli vás napadne. Důležité je, aby vás osobní vize opravdu inspirovala, dodávala vám energii, aby na ní byly všechny vaše sny a touhy. 

Tohle byly čtyři hlavní způsoby, jak zapojit diář do péče o svou duši. Samozřejmě by se jich našlo mnohem více – pro inspiraci můžete vyhledávat hesla jako positive psychology exercices nebo journal therapy. Tak hodně štěstí!


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat