Jestli mi něco opravdu pomáhá žít lepší život navzdory duševnímu onemocnění, je to sebevzdělávání se ohledně duševního zdraví. Myslím, že se to hrozně podceňuje – hodně se dbá na to, aby personál ve zdravotnických a sociálních službách věděl o tom, co opravdu pomáhá, znal koncept zotavení, znal základy duševní hygieny… ale co ti, kteří to potřebují vědět nejvíc – tedy samotní nemocní? 

Je pár knih, co mi opravdu významně pomohly zvládat svou nemoc (hraniční porucha osobnosti, aspergerův syndrom, sociální fobie, deprese…). Troufám si říct, že tohle vzdělávání mi pomohlo dokonce víc než léky a psychoterapie dohromady. Nutno podotknout, že nehledám žádné alternativní zdroje, naopak dbám na vědecký podklad, na autority v oboru a profesionalitu. Všechny knihy, které zmiňuji, obsahují podstatné informace o léčbě duševní nemoci a jsou podložené výzkumem. O jaké knihy jde?

Tip: Kliknutím na název knihy se dostanete na profil knihy na databazeknih.cz, kde si můžete přečíst kromě anotace i komentáře a hodnocení. Neplatí pro první knihu, která tam není 🙁 

Cesty k zotavení

Nemohu začít ničím jiným než touhle bichlí. Je to v tomto seznamu jediná kniha, kterou nenapsal žádný profesor nebo vědec, ale obyčejní lidé (avšak založili ji na seriózních pramenech) a je smutné, že není známější. Popisuje úzdravu jako cestu, na kterou potřebujeme palivo (motivaci), kompas (cíl), pas (správné postoje, akci a smýšlení) a podobně. Je velice praktická, na každé straně najdete nějaké otázky a úkoly, je to takový průvodce. Zakládá se na zkušenostech lidí, jejichž životy byly roztříštěné psychickou nemocí, závislostí, vážnými sociálními problémy a podobně, ale dostali se z toho – a své tipy sdílí zde. Opravdu bych ji doporučila každému, kdo tohle řeší. Pomůže vám najít sebedůvěru, uvědomit si, kým jste – a že jediný způsob, jak být šťastný, ale i prospěšný člověk, je najít své opravdové já a zůstat mu vždy věrný. Objevíte své silné stránky a začnete je aplikovat, pomůže vám najít si nové koníčky a přátele… Nevyhýbá se ale ani úplně přízemním tématům jako sex nebo finanční problémy. A navzdory mé lehce ezoterické „reklamě“ je založená na vědeckých důkazech a na odborníky uznávané humanistické psychologii. Zkrátka must have, či spíše must read!

Martin Seligman – Vzkvétání

Tahle knížka je úžasná i úděsná, ale stejně jako předešlou bych ji doporučila úplně každému! Čte se velmi těžce a obsahuje úplně zbytečné a nudné pasáže o filosofii nebo vojácích, ale ústřední téma – totiž, jak být šťastný a žít dobrý život i s duševním onemocněním – zpracovává výborně. Její autor, profesor Martin Seligman, je uznávaný odborník a bývalý prezident americké psychologické společnosti, zakladatel pozitivní psychologie a jeden z nejvlivnějších psychologů současnosti. Vyučuje na Pennsylvánské univerzitě, jež je spolu s Harvardem nebo Princetonem jednou z nejlepší univerzit v USA a vlastně i na světě. Možná i to je příčinou toho zdlouhavého a nudného projevu, nicméně velice doporučuji se s tím prokousat, protože to člověka obohatí jako máloco. Ostatně, nakladatelství Jan Melvil Publishing je zárukou kvality. 

Dozvíte se tu, co je to štěstí a jak ho vlastně vědecky zkoumáme, otestujete si svou úroveň štěstí a také zjistíte, jaké jsou vaše nejsilnější stránky – a proč je velice důležité o nich vědět a zapojovat je. Získáme nový pohled na léčbu deprese a naučíme se spoustu jednoduchých cvičení, které komukoli, zdravým i nemocným, pomohou cítit se lépe. Zkrátka získáme to, co autor v úvodu slibuje – tato kniha vám pomůže vzkvétat…

Jon Kabat-Zinn – Život samá pohroma

Ještě delší a náročnější bichle, tentokrát ale kupodivu celkem čtivá. Opět uznávaný odborník, profesor medicíny na MIT a evidence-based přístup. Kniha nás naučí mindfulness, tedy žít v přítomném okamžiku. Že to zní esotericky? Možná. Jenže  je vědecky i prakticky dokázané, že pravidelné meditace snižují depresi, úzkosti, zlepšují vztahy, zlepšují kognitivní funkce a dokonce i imunitu a celkově fyzické i duševní zdraví. Jon Kabat-Zinn založil osmitýdenní program MBSR, který je o každodenní meditaci a který každému změní život. Nepřeháním. Kniha ovšem nepopisuje jen tento program, najdeme zde i kapitoly o tom, jak se obecně dívat na zdraví, je velice celistvá. A pokud chcete něco stejně dobrého, ale kratšího, zkuste Všímavost od Williamse.

Alena Slezáčková – Průvodce pozitivní psychologií

Průvodce je primárně určen pro studenty psychologie, ale dá mnoho i nám, pacientům. Obsahuje hlubší vhled do pozitivních jevů jako je vděčnost, dobré vztahy, nebo smysl. Obsahuje spoustu testů, které mám moc ráda a doporučuji si některý vybrat a pravidelně sledovat výsledky, abyste měli přehled, jak se váš stav vyvíjí. Alena Slezáčková vyučuje psychologii na Masarykově univerzitě a je asi největší česká zastánkyně práce již zmíněného Martina Seligmana, vychází ale z mnohem více zdrojů a dá vám na pozitivní psychologii celistvější náhled, než Seligman, který je skvělý, ale jako zakladatel občas dost arogantní. 🙂 

Prochaska, Norcross – Změna k lepšímu

Nejnovější z uvedených knih, vyšla teprve letos a hned si získala mé srdce. Pokud chcete změnit nějaký zlozvyk, tedy zhubnout, přestat kouřit, přestat pít alkohol, méně prokrastinovat, žít aktivněji, sportovat, jíst zdravěji, zbavit se úzkosti nebo pracovat na čemkoli jiném, je to kniha pro vás. A kdo by nechtěl? Opět jde o uznávané odborníky a jejich vědeckou práci. Autoři rozlišují pět fází změny, přičemž v každé z nich fungují odlišné techniky. S těmito stadii a technikami nás blíže seznamuje a dává celkem konkrétní tipy, jak kýžené změně pomoci. Je super v tom, že se pomůže i nemotivovaným lidem, kteří se změnit nechtějí, nebo to odkládají do budoucnosti – chápe je a nenutí k činu (protože ví, že to je kontraproduktivní). Zapomeňte na Konec prokrastinace, Sílu zvyku a Zvyk není železná košile, tohle je nová bible dobrých návyků.

Válka umění

Že se sem kniha o kreativitě nehodí? Chápu, že si to myslíte, ale ještě než ji odsoudíte, poslyšte: kniha není určena jen umělcům, ale všem, kteří mají nějaké poslání a něco tvoří. A to jsou úplně všichni! Ať už je vaší duši vlastní malování, psaní, podnikání, vzdělávání, filosofování nebo třeba zedničení, jde o to, že ke své práci potřebujete motivaci a inspiraci, že se potřebujete donutit prostě dělat. A často mezi vámi a seberealizací stojí odpor – tak Pressfield souhrně označuje prokrastinaci, lenost, racionalizaci nečinnosti a všechno další, co nám zabraňuje konat to, v čem jsme dobří, čím můžeme obohatit svět a čím se budeme seberealizovat. Jenže je to hrozně špatně! Jde o absolutní zlo, o původ většiny depresí, úzkostí a neštěstí, o to, co nás okrádá o nás samé. Jak říkají humanističtí psychologové, člověk musí být autentický a stát se sám sebou, jinak nikdy nebude šťastný. Malíř musí malovat, zpěvák musí zpívat, spisovatel musí psát a podnikatel musí založit podnik, jinak nedojdou klidu. Ale je to hrozně těžké. Jak to překonat vám vysvětlí právě Válka umění. Moc doporučuji! A pokud vás téma seberealizace zajímá více, doporučuji ještě knihu Autenticita od Stephena Josepha.

Nedostatečný pocit vlastní hodnoty

V ordinaci psychiatra jen těžko najdete člověka, který netrpí nedostatkem sebeúcty. Já osobně si dokonce troufám říct, že tento neduh velice silně podporuje všechny ostatní nemoci, ale i naopak, zapracujeme-li na sebehodnotě, zlepší se celý náš duševní stav a vlastně celý život. Zmíněná kniha je praktická a čtivá, rychle ji přelousknete, ale budete se k ní chtít stále vracet – ostatně, tato terapie je na delší dobu. Po úvodu, proč je sebehodnota vlastně důležitá, následuje část popisující naše vnitřní sabotéry a automatické myšlenky, kterými si ubližujeme, v druhé části se pak dozvíme postup, jak s každým ze sabotérů bojovat – jednoduché a osvědčené. Rozhodně doporučuji přečíst, pokud se nemáte rádi a nevěříte, že i vy jste úžasná, jedinečná osobnost, která je pro svět velkým přínosem.


Čtete nějaké knihy o duševním zdraví, nebo obecně z oblasti psychologie? Co si o nich myslíte, pomohly vám? Podělte se v komentářích! 🙂

P.S. Zmíněné knihy jsou obecné, rozhodně dále doporučuji číst knihy přímo o vaší nemoci. Pro depresi knihy od Praška a Rohra, pro hraniční poruchu opět Rohr a Nenávidím tě, neopouštěj mě od Kreismana, další knihy od Rohra pro další specifické nemoci, poruchy a problémy (Závislé vztahy, Hysterie, Zneužití, Závislost…), Bulimie a záchvatovité přejídání pro VŠECHNY poruchy příjmu potravy a tak dále.


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat