Snad neznám člověka, co by na tom chtěl být lépe se znalostí jazyků – umět lépe anglicky, naučit se dobře druhý jazyk, začít s dalším… Asi se shodneme na tom, že znalost cizích jazyků je pro dnešní svět hodně důležitá. A taky na tom, že rozhodně nestačí důvěřovat škole, že nás naučí dobře a efektivně vše, co budeme potřebovat.

 

Já osobně to mám s jazyky komplikované – má pasivní angličtina je zhruba na úrovni B2, ale mluvit moc neumím, odborné texty taky moc nedávám, což bych ráda vzhledem k akademickým plánům zlepšila. Na němčinu už víceméně kašlu, ačkoli bych ji ještě ráda vytáhla, španělštinu jsem se přestala učit, když mi skončila ve škole, u latiny jsem taky moc dlouho nevydržela. Ráda bych dobře ovládala aspoň tři jazyky ale zatím se nezvládám pravidelně učit a věnovat tomu vyžadované úsilí – nutno říci, že u mě to má mnohem hlubší psychologické souvislosti a poučky o motivaci mě tu nezachrání, je to práce na mnoho psychoterapeutických sezení.

Jazyky nicméně řešíme skoro všichni, a asi i právě proto poslední dobou často narážím na knihy o učení se cizích jazyků – osobně jsem četla Jak úspěšně studovat cizí jazyky od Kupky, Jak se efektivně učit cizí jazyk od Davida Grubera a naposled právě Jak vyzrát na cizí jazyky.

Všechny tři knížky jsou útlé, čtivé, barevné, ve všech se dovíme víceméně totéž – učení nás musí hlavně bavit, bez pořádné vnitřní motivace to moc dlouho nevydržíme, buďme aktivní, mluvme a nebojme se chyb. Myslím, že dnes už tyhle věci všichni tak nějak víme a asi proto mě Gruberova i Kupkova kniha zklamala, nedozvěděla jsem se tam vlastně nic, a tak jsem i k poslední zmíněné přistupovala výrazně skepticky. Až když jsem se zúčastnila jedné přednášky autorky v Ústřední knihovně (Lucie Gramelová tam přednáší relativně často a určitě to všem doporučuji), rozhodla jsem se přečíst i její knížku.

Je pravda, že té základní vatě se nevyhneme – ono to asi ani úplně nejde, základy se prostě říct musí, a tak jsem pasáže o tom, že existuje motivace vnější a vnitřní, jak má být formulován dobrý cíl a že je důležité být kreativní prostě přetrpěla.

Na rozdíl od obou zmíněných tu jsou ale i věci, které už nejsou tak jasné a opravdu mě obohatily. Jednak mě až Lucka přesvědčila o tom, že angličtinu bych měla opravdu zažívat – dosud jsem jen četla knihy a poslouchala seriály, ale teď začínám chodit i na různé přednášky v angličtině, do konverzačního klubu a podobně, abych s tím jazykem byla v kontaktu opravdu osobně.

Dále oceňuji zmínění velkého množství studijních materiálů, aplikací, zajímavých webovek  a podobně – já jsem třeba neznala Learn English with Big Bang Theory a EnglishCentral, oceňuji i důraz na flashcards, ačkoli ty jsou mladým studentům jistě již známé. 

Kdo by neznal Broňu? I toho Lucie ve své knize doporučuje.

 

Celkově bych řekla, že kniha  splňuje svůj účel – odpovídá na otázku, jak opravdu začít studovat a obohatí čtenáře několika tipy, s jimiž se pravděpodobně ještě nesetkal. Od vystudované lingvistky bych ale možná čekala trochu víc. Negativně hodnotím i celkovou nepřehlednost knihy, kterou se bohužel platí za hezký design, používání barviček a podobně, některé věci (jako třeba rozhovory s jinými jazykovými nadšenci) jsou v knize navíc a vyjímaly by se spíš na blogu. V souhrnu dávám tři hvězdy z pěti a zdůrazňuji, že z knih věnovaných se učení jazyků na českém trhu je bezkonkurenčně nejlepší.

Uzavřela bych to tím, že knihu přečtete za chvilku, namotivuje vás, něco se z ní dozvíte, ale nečekejte zázraky. Doporučuji autorčin blog jazykovy-koutek.cz a již zmíněné přednášky (nejen) v knihovně. Dobré budou jistě i kurzy na různá témata – nejen Jak na cizí jazyky a Jak se učí polygloti, ale třeba i Jak vydat knihu nebo Kurz redakční práce, které by mě zajímaly, jen zatím jaksi nejsou volné finance. 🙂 

Dejte do komentářů vědět, jak jste na tom s jazyky vy!


Jak vyzrát na cizí jazykyJak vyzrát na cizí jazyky
Lucie Gramelová
www.jazykovy-koutek.cz, 2017
125 stran
cena cca 250 Kč
anotace: Nelezou vám slovíčka do hlavy? Bojíte se mluvit? 
Nedaří se vám najít si na učení čas? Snad každý musí při učení 
překonávat nějaké překážky. Cílem této knížky je nabídnout vám 
co nejvíc praktických návodů, jak se vypořádat s nástrahami
 jazykového studia. Zjistíte, že na to nejste sami a že řešení 
leží přímo před vámi. 

 


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat