Jsem asi nejchudší pravidelná čtenářka časopisů Forbes a Vogue – cílovým publikem nejsou skoro-bezdomovci v invalidním důchodu. Tyhle časopisy miluju proto, že mi paradoxně připomínají hrozně důležitou věc – že totiž bohatství a luxus nespočívá v kabelce od Diora a pití Veuve Cliquot, ale spíš ve způsobu myšlení a stylu života. A v tomto smyslu chci žít luxusní život – a nic mi v tom nebrání. Luxus znamená něco dělat, ne něco mít.

Co to tedy pro mě znamená? Hlavně neustálé sebevzdělávání. Když se podíváte na opravdu nejbohatší lidi světa, mají společné hlavně to, že neustále čtou spoustu knih (a někdy o nich i blogují), že se věnují umění, že se snaží dělat svět lepším – a charita opravdu není o tom někam nacpat spoustu peněz, spíš o pečlivém sběru informací, co opravdu planetě a lidem pomůže, o zaujetí pro lékařské výzkumy, o dobrovolničení (a to můžeme dělat všichni).

Skoro všichni nejbohatší lidé rádi jezdí do přírody, i třeba Kellner se nechává slyšet, že jezdí se skauty pod tee-pee. A všichni nějak sportují – nemusí to být nijak vrcholově, může jít klidně i jen o golf nebo turistiku, ale mělo by to být na čerstvém vzduchu a pravidelně. 

Všichni se věnují svým zájmům. Netráví celé dny na internetu nebo v kavárnách ani prací, ale mají koníčky – hrají šachy nebo třeba tenis (nebo jako Bill Gates, bridge), vaří, chodí do hor, hrají na hudební nástroje (Warren Buffet – ukulele)… Nebo cokoli jiného, co je baví (Steve Wozniak hraje pólo….. na segwayi). 

Steve Wozniak hraje pólo na segwayi

Bohaté lidi tedy nespojuje jízda v Bentleym a nošení haute couture, mnohem víc jde o věci, které můžeme dělat všichni – a upřímně, kdybychom je dělali, svět by byl lepší a my šťastnější. 

K psaní tohoto článku mě mimojiné inspirovala kniha Choosing The Simply Luxurious Life, která je právě o tom, jak žít život, který budeme milovat. Zní to jako klišé, ale hlavní je opravdu poznat sami sebe a zjistit, jaký životní styl vyhovuje naší duši a naším prioritám: zda život ve městě nebo na venkově, zda práce v korporátu nebo spíš drobné podnikání, nebo snad založit velký podnik a být vizionářem? Je to o trávení volného času, o stýkání se s inspirativními lidmi, o vyhledávání společenských událostí, které nám pomohou se rozvinout. O vášni pro něco. A úctě k historii, vzdělání, umění a hodnotám. O společenské zodpovědnosti.

Luxusní život začíná u předsevzetí jako „budu nosit jen to spodní prádlo, ve kterém bych se nestyděla před lékařem“ nebo „nebudu používat jednorázové plasty“. Už to vědí i ve Vogue. 

Žít luxusní život je zkrátka mnohem hlubší, než jen utrácet hodně peněz. Zkusila jsem si sepsat seznam věcí, co spojuje lidi, které já vnímám jako žijící luxusně, jde o mé idoly jako právě Bill Gates, Steve Jobs, Warren Buffet, Petr Kellner – ale nemusí to být milionáři, mezi high society řadím i třeba spisovatelku, šéfredaktorku, editorku… Martinu Overstreet, saxofonistu Felixe Slováčka, markeťačku Michelle Loosekot a jiné umělce, kteří žijí podle podobných zásad. V americe se podobní lidé označují termínem Bobos, což je zkratka buržoazního bohémství. S dovolením budu citovat wikipedii, protože mi ten popis připadá hodně přesný:

Bobo se vyznačuje důrazem na práci, ambicemi a zároveň i bohémstvím, tolerancí a otevřeností. Je umírněný a střídmý. Může být označen za alternativního kapitalistu. Rád nakupuje drahé věci, ale rozhodně ne okázalé. Bobo není materialista, vyznává funkčnost, originalitu a kvalitu. Podle bobo není špatné utratit velkou sumu za praktické každodenní věci, doporučené odborníky, které nepůsobí nijak luxusně a ani nejsou nijak komerčně známé. Naopak se vyhraňuje proti snobství, luxusu a okázalosti, které jsou podle něj vulgární a nepřípustné. Odmítá jakoukoliv reklamu. Svoji práci považuje více za koníčka než za povinnost a tráví v zaměstnání dlouho dobu. Je to pro něj cesta k sebenaplnění a seberealizaci. Velké množství peněz, které vydělá, je ochotný utratit za svoje další drahé záliby a za vybavení, které k nim potřebuje a často ani účelně nevyužije. Takovým typickým sportem je golf. Jeho motem je sportem ku zdraví. Dále také vydává velké obnosy peněz za dobročinné a humanitární akce a na životní prostředí. Rád cestuje a nebojí se navštívit neobvyklá a odlehlá místa i na úkor pohodlí. (…)

A co tedy takový člověk žijící luxusní život dělá? 

1 Neustále se vzdělává.

Jak už jsem řekla, hlavní je čtení spousty knih. Bill Gates má svůj knižní blog, kde vášnivě proklamuje knihy, které ho nějak zásadně ovlivnily, Warren Buffet dokonce čte 500 stránek denně! Zní to šíleně, ale s rychločtením to jde. Vědomosti jsou nejsilnější zbraní i obranou na světě a bez knih zkrátka neuspějete. Osobně doporučuji třeba knihy nakladatelství Melvil – ostatně, vydávají i knihy, které doporučuje třeba právě Gates, jako Faktomluva. Ale kromě současných naučných knih není od věci přečíst si třeba Bratry Karamazovy nebo Božskou komedii, i to k tomu patří.

2. Věnuje se charitě.

Když jsem byla v pubertě, milovala jsem seriál Gossip Girl a i tam si lze všimnout důležitosti dobročinnosti – každá významná akce má výtěžek na charitu, nejvýznamnější lidé jsou zároveň ředitelé neziskovek, každý, kdo něco znamená, podporuje aspoň jednu oblast, kde chce něco zlepšit – ať už školství v Africe, léčba malárie, nemocné děti nebo třeba opuštěná zvířata. Vidíme to i u miliardářů, i u Bobos – a je jedno, zda to někdo dělá jen aby lépe vypadal. Luxus znamená nebýt lhostejný ke světu, mít nějaký přesah, větší smysl. 

3. Má jasné priority.

Dnes je hodně v módě minimalismus a spousta úspěšných přiznává, že jim pomohl dostat se tam, kde jsou. Zaměřte se na to, co je pro vás důležité, věnujte tomu maximum – a to ostatní se pokuste minimalizovat. Proto Obama nosí jen modré obleky, proto Ludwig má 20 párů úplně stejných černých ponožek – aby se nemuseli zbytečně rozhodovat a investovat energii do zbytečností. U mě to třeba znamená sjednotit si emailové schránky (používala jsem jich pět u tří různých klientů, v důsledku čehož jsem ztrácela spoustu času) a taky odinstalovat polovinu mobilních her aplikací, co jen žerou čas. Je to důležité, pokud máte opravdu priority – třeba sebevzdělávání a práci na důležitých projektech -, abyste mohli čas věnovat opravdu tomu a ne operativě, tedy věcem, co se musí pravidelně dělat, jako úklid, maily a podobné resty. Tomu se nelze vyhnout, ale téměř vždy jde najít způsob, jak tím trávit méně času a také nastavit procesy. O nastavování procesů i v běžném životě, mimo podnikání, bude samostatný článek, protože je to zásadní věc, kterou spousta lidí nevyužívá.

4. Má koníčky.

Vzpomínám si na začátek knihy Rychleji, chytřeji, lépe, kde si autor chtěl naplánovat s jedním vysoce úspěšným, bohatým, váženým, vzdělaným člověkem, který dosáhl spousty úspěchů a vypadá to, že od rána do večera jen pracuje, jinak by to nestíhal. Zavolal mu a onen superčlověk bohužel neměl čas, což se dalo předpokládat. Překvapivé bylo, že to nebylo kvůli obchodním schůzkám a podobně – ten člověk nyní neměl čas proto, že jel s rodinou na dovolenou. Za dva měsíce se to opakovalo, tentokrát nemohl, protože se plánoval věnovat nějaké oblíbené aktivitě. Tím se hezky objasňuje, že je mýtus, že je třeba být workoholikem – opět jde o priority a je jasné, že abyste byli šťastní, musíte mít mimopracovní koníčky. A to i pokud vás práce baví. Hrajte na klavír, jezděte na bruslích, chytejte ryby, zpívejte nebo malujte, to je jedno, ale měli byste se pravidelně věnovat nějakým svým zájmům. K dobrému životu to prostě patří.

5. Má širokou paletu známostí.

Nedávno jsem s potěšením zjistila, že když se dnes určuje, kdo je střední třída, vyšší třída a podobně, nebere se zdaleka v úvahu jen příjem – kromě něj hrají zásadní roli známosti. Kolik máte mezi přáteli vědců, umělců, lékařů a profesorů? Pokud se stýkáme s co nejširší paletou osobností žijících různými životními styly, obohacuje nás to, otevírá pohled na svět. K tématu opět doporučím knihu, Nikdy nejez sám, vydal opět Melvil. Tam se dozvíte, proč by mělo být prioritou znát správné lidi a hlavně, jak na to.

6. Pečuje o svou duši.

Tím myslím různé formy meditace, mindfulness, relaxování, ale i třeba modlitby nebo epimeleia peri tés psychés (péči o duši). Hlavně umět trávit čas sám se sebou a také žít tady a teď, ne ve svých obavách. Luxus (stejně jako hygge) je o tom, co tu teď máme, o okamžicích, o radosti. Nemůžeme ho mít, když se budeme neustále stresovat a nikdy se nezastavíme. Je to cesta na dlouhou trať, jako odrazový můstek doporučuji aplikaci Headspace nebo Calm na mobil, pro fajnšmekry a lidi, co mají opravdu vážný problém se stresem a úzkostmi rovnou 8týdenní MBSR program podle Jona Kabat Zinna, který jej popisuje v knize Život samá pohroma. Váš život nebude dobrý, pokud se neumíte zklidnit, ztišit, neumíte naslouchat sami sobě a nebudete vděční za to, co máte. Je třeba kultivovat svou duši, své vnímání, pohled na svět, bytí v přítomném okamžiku, sebepřijetí… Není to jednoduché, vůbec ne. Ale stojí to za to.

7. Je společensky zodpovědný.

Trochu to souvisí s charitou, o níž jsme již mluvili. Člověk, který chce žít na nějaké lepší úrovni, není lhostejný k prostředí, v němž žije. Kromě angažovanosti v nějaké konkrétní oblasti je ale dobré mít nějaké etické povědomí o všech činnostech, kterým se věnujeme – kde se pěstuje jídlo, které jíme a šije oblečení, které nosíme, zda více kupujeme lokální produkty nebo dovážky vyrobené dětmi v zemích třetího světa, kolik odpadů a plastů používáme… Jsem moc ráda, že se do módy dostává neplýtvat plasty, nepoužívat jednorázové výrobky a podobně, protože ecology is sexy. A i tohle lidi z „lepší společnosti“ zajímá.

8. Je disciplinovaný. 

Asi nemusím dlouze popisovat, že úspěšní lidé musejí umět obětovat dočasné zájmy dlouhodobým. Ale tohle je článek o luxusním životním stylu, ne úspěšném; překvapivě, i bohatí a luxusně žijící lidé se musí pořádně organizovat a dělat věci, do kterých se jim nechce. Můžu tu zase zmínit seriál Gossip Girl, kde jsou miliardářští teenageři; a oni nespí do odpoledne a nepřecpávají se, naopak mívají každý den nalajnovaný na minuty, chodí na schůzky, studují, sportují. K luxusnímu životnímu stylu patří tvrdá práce, a to nikoli jako zdroj příjmů, ale jako potrava pro duši i tělo. 

9. Vybudoval si dobré návyky.

Úzce to souvisí s předchozím bodem. Možná jste se už i vy setkali s informacemi o tom, jaké rutiny úspěšní lidé mívají – že vstávají ve čtyři ráno a hned jdou běhat, pak meditovat a pak hned do práce. Takový extrém samozřejmě není nutný, ale je třeba vybudovat si zdravé návyky z činností, které vám budou prospěšné. Já například každé ráno hned po probuzení sepíšu seznam úkolů na ten den a poté jdu psát – ať už článek na blog, nebo pár kapitol do připravované knihy. Mělo by to zahrnovat i operativu, procesy, o kterých jsme už mluvili. Já zpočátku využívala svůj chytrý náramek, Mi Band, který mi připomínal, že si mám vzít léky, zkontrolovat diář nebo relaxovat. Neměli byste o těchto věcech přemýšlet víc, než je nutné, ale zabudovat je do života tak, aby celý proces běžel jako dobře promazaný stroj. Řídit život jako firmu. 🙂 

10. Je užitečný.

Našel svou niku, zná své ikigai. Ví, proč ráno vstává z postele, má vizi. Bill Gates chtěl, aby všechny rodiny měli počítač s připojením na internet, Elon Musk chce doslova zachránit lidstvo a myslí, že toho dosáhne osídlením Marsu. Petr Ludwig chce šířit vědecky ověřená fakta o osobním rozvoji, dlouhověkosti, spokojenosti a taky vyučovat kritické myšlení. Když nemáte vizi, která nutně zahrnuje společnost, do níž patříte, můžete mít kolik peněz chcete, ale luxusní život vás mine. Ikigai je v přibližném překladu důvod, proč vstát ráno z postele – činnost, jíž milujete, jste v ní dobří a pomáhá to ostatním. Najděte to své a život nebude jako dřív.

Článek by mohl být mnohem delší a obsahovat více bodů. To zásadní pro jistotu zopakuji: žít luxusní životní styl můžete žít, i když jste chudí. Prostě se vzdělávejte, budujte dobré návyky, sportujte a buďte zodpovědní. Užívejte si okamžiky, dávejte si čaj o páté, prostírejte krásně, i když večeříte sami. Čtěte. Pokud chcete inspiraci na dané téma, zkuste zmíněnou knihu Choosing the simply luxurious life, pokud nevládnete angličtinou, sáhněte po trilogii Madame Chic.

A nezapomeňte napsat své názory do komentářů!


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat