„Lifehacky od člověka, co to v podobným věku dotáhl dál než my ostatní. Protože se se vším daleko míň sral,“ hlásá obálka. Krom tohoto hodnocení tam uvidíte také až fanaticky nadšenýho chlapa v okruhu fanoušků. Nevím jak vás, ale mě ta obálka totálně odpuzuje:

Začátek knihy není o nic lepší – Šíma popisuje, jak sbalit jakoukoli holku a dodává, že v případě získávání klienta, nebo čehokoli jiného, je postup stejný. Forma mě irituje, obsah nezajímá, kniha se zatím jeví jako absolutní brak.

Naštěstí jsem si už před četbou papírové knihy prohlédla ukázku, která mě zaujala tak, že jsem knihu prostě nutně potřebovala přečíst a hned zarezervovala v knihovně. Bylo mi jasné, že mi život nezmění a většinu popsaných technik znám, ale obohatily mě uvedené příklady a pochopila jsem pár dalších souvislostí. Navíc ze zkušenosti vím, že nevadí, když jednu radu čtete stále dokola – obvykle ji totiž pochopíte a získáte motivaci praktikovat až po sté. 

Kniha má tři část, a to předehru, maso a nášup. Jak jste asi pochopili, v první části jsou nějaké základní věci, které je dobré si uvědomit, než začnete řešit konkrétní oblasti jako produktivita a time management. V první kapitole je dost již zmíněný, obskurní návod na sbalení ženy nebo zaujmutí zákazníka, kde jsem si fakt říkala, co to do háje čtu… V další kapitole se mluví o tom,, abychom se při stanovování cílů nenechávali omezovat vnitřním kritikem: „Ale JAK to udělat???“ Hlavní je nejdříve si uvědomit a přijmout, CO chcete, stanovit si cíl, jakkoli je bláznivý, napsat si ho, přijmout ho, nemyslet na to, jak to udělám. Je velká škoda, když cíl nedokážeme ani vyslovit, protože pak není možné jej ani dosáhnout… A přesně to většina z nás dělá. Já taky a bylo pro mě přínosné si to takhle přečíst, i když to ostatním asi zní banálně. Dále popisuje, co znamená, že cíl má být SMART, což asi všichni známe. 

Pavel Šíma zde mimochodem moc hezky popisuje jednu věc, které jsem si samozřejmě vědoma, ale nikdy by mě nenapadlo ji přímo formulovat: totiž že když máme cíle, jsme s nimi ztotožněni a pravidelně se k nim vracíme, nevědomě si uspořádáváme svůj život tak, aby všechny okolnosti nahrávaly splnění. Tisícovky drobných věcí se budou spojovat do mozaiky vašeho života. 

„Když za Tebou přijde vitrážista a zeptá se Tě, jestli tuhle část – těchto sto dílků – chceš nabarvit nazeleno nebo namodeo, tak pokud nemáš o svojí výsledné mozaice jasnou představu, můžeš maximálně pokrčit rameny a svěřit to rozhodnutí náhodě. Když ale víš, jak to má za pět let, až to bude celé hotové, vypadat, dokážeš mu přesně nadiktovat odstín a strukturu každého dílku.“

Pak Šíma ještě chvilku zdůrazňuje, že svůj život musíme řídit jako firmu (haha) a ne nechat se dostrkávat ostatními na místě, kde nás chtějí oni, načež se konečně dostáváme k masu: kapitole o time managementu, kde autor slibuje 400 hodin ročně k dobru za pomocí outsourcingu, delegování, batchingu, sgrupování atakdále, opět žádná novinka. Potěšilo mě, když padlo pár slov o tom, abychom to s tou produktivitou nepřehnali – občasné lelkování, zahálka, zábava a dokonce i prokrastinace jsou občas fajn. Jen nás nesmí ovládat.

Následuje apel na zavedení GTD do svého života, s čímž maximálně souhlasím, ale dovolím si dodat, že nejlepší je sáhnout po knize přímo od Allena Mít vše hotovo, aby člověk opravdu pochopil principy. Při té příležitosti opět máme zavést správné procesy na řešení opakujících se, operativních záležitostí. Thumbs up. 

V prostřední části se ještě dočteme, jak se co nejrychleji posouvat v kariéře, life hacking („jak zmoudřet rychleji, než zešedivíš“) a happiness hacking. Musím říct, že tyhle části mě už nebavily, ačkoli mít jistou hloubku a vědět, co mi přinese štěstí (a peníze to nejsou) je důležité, tady to vyznívá jako prázdné fráze. Od toho si přečtěte Seligmana a Coveyho, ne knížku s názvem Na plné koule.

Jednou z největších předností knihy je Nášup, třetí část knihy, kde se celý obsah shrnuje na deseti stranách. K tomu dostanete podrobný seznam 100 lifehacků (buďme upřímní, spousta z nich je vhodná jen pro úzkou skupinu lidí, kam pravděpodobně nepatříte) a dost podrobný návod, co dělat po přečtení knihy. Úžasný nápad! Přesně tohle mi v jiných seberozvojových knihách chybí. 

Shrnutí? Vizuálně krásně provedená kniha se zajímavým obsahem, ale občas docela vulgárním jazykem, psaná spíše pro muže a ne-intelektuály. Shrnuje všechny známé a podstatné nástroje, které by měl mít zavedené každý, kdo chce život opravdu ovládat. Bohužel obsahuje spoustu vaty, což ovšem vynahrazuje poslední částí knihy, kde je vše podstatné velmi stručně shrnuto a navíc jsou uvedeny konkrétní kroky.

Pokud vás oblast osobního rozvoje úplně míjí, tahle kniha může změnit váš život. Pokud jste naopak jako já oborem pohlceni, doplní vaše znalosti. Jen pokud vám nesedí styl, jakým je kniha napsaná, sáhněte po něčem jiném (třeba Snězte tu žábu – nebojte, nikdo do vás nebude cpát žabí stehýnka). 

Četli jste knihu, zaujala vás? Jak jste na tom s četbou ohledně osobního rozvoje? Svěřte se do komentářů! 🙂 

Na plné kouleNa plné koule
Pavel Šíma
Bizbooks, 2017
cena papírové knihy cca 300 Kč
Anotace: Peníze, ženy, úspěch, láska, SUVčko. V osmadvaceti měl všechno, 
co kdy od života chtěl. Pak to všechno zahodil, stal se dobrovolně 
nezaměstnaným, odjel na dva měsíce na Kubu a sepsal ztracenému kamarádovi
 intimní dopis s návodem, jak toho může dosáhnout i on. Nebo i ty. 
Praktická příručka pro život, co tě historkami o drogách a teroristech
 přivede k vyšší produktivitě, penězům, moudrosti a štěstí.
Jediná otázka zní: Máš koule na to začít řídit svůj život?
Categories: knihyosobní rozvoj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

test 2 test 3