Jsem hrozně ráda, že jsem se díky knihám Zázračné ráno a Rok za 12 týdnů naučila plánovat v horizontu tří měsíců. Uvědomila jsem si, že jeden z hlavních důvodů neplnění předsevzetí je, že rok je prostě příliš dlouhý a my máme pocit, že se to našeho nynějšího já netýká, tak odkládáme. Navíc, když pak jednou předsevzetí porušíme, většinou se na to už vykašleme úplně a celý rok je „v háji“.  Abych měla vždy co nejkonkrétnější představu o tom, co právě dnes musím udělat pro dosažení cíle, budu si „novoroční předsevzetí“ dávat vždy jednou za čtvrt roku.
 
Naštěstí se plánováním zabývám už dlouho, takže to snad umím docela dobře. Při stanování cílů se řídím metodou SMART, tedy si dávám pozor, aby mé cíle byly specific, tj. konkrétní – ne pouze „chci pít více vody“, ale „chci pít tři litry vody“, measurable, tj. měřitelný, abyste měli jasno, kdy konkrétně dojde ke splnění cíle, achievable, tj. dosažitelný, takže na sebe neklaďme nerealisticky vysoké nároky, relevant(ní), což znamená, že byste neměli plýtvat své zdroje na nesmysly; cíl musí být důležitý v kontextu ostatních cílů a vizí, a nakonec time-bound, časově ukotvený, což je asi jasné.
 
(Mimochodem, někdy se u této metody místo achievable dává ambitious a místo relevant realistic, ale tím se v podstatě jen prohodí významy a pointa zůstává.)
 
A jaké jsou tedy mé cíle?
 
1. Zhubnu na 135 kg.
Nyní vážím 152 kilo a chci shodit 17 kg za 12 týdnů, což sice odporuje základní poučce shazovat maximálně kilo za týden, ale to neplatí v případě morbidní obezity, kterou mám já – vím, že naštěstí ze začátku mi váha jde rychle dolů. 
Co pro to udělám? Aneb podcíle:
 • Koupím si rotoped. Už ho mám i zarezervovaný, zbývá jen sehnat odvoz. Když jsem byla hospitalizovaná v blázinci, jezdila jsem tam na něm dost a říkala jsem si, jaká je škoda, že rotoped nemám doma, protože tenhle druh pohybu mě fakt baví (a ještě k tomu se při tom dá sledovat seriál…). Takže na to se těším.
 • Sestavím si jídelní plán. Moje dosavadní pokusy zhubnout většinou ztroskotaly proto, že jsem nevěděla, co si dát, nebo doma nebylo nic zdravého, tak tomu předejdu a prostě si napíšu seznam jídel, které kdy mohu jíst – a patřičně se jimi pak budu zásobovat. Já navíc miluju psaní různých dokumentů a jejich tištění, takže to je něco užitečného, z čeho navíc budu mít radost.
 • Budu jíst pětkrát denně, úplně základní poučka všech dietářů. Mívám tendence vůbec nejíst až třeba do jedné hodiny odpolední, což je samozřejmě špatně, protože poté se přejídám. Takhle tomu předejdu.
 • Budu si všechno jídlo zapisovat. Pro hubnoucí lidi je to vždycky dobré, ale pro mě je to mnohem důležitější, jelikož trpím záchvatovým přejídáním a můj jídelníček je zásadně ovlivněn psychikou. Budu si vést podrobné záznamy, které si stáhnu ze STOBu a budu zapisovat co přesně jsem jedla v kolik hodin a kde, u nezdravých/nepovolených jídel i jak jsem se cítila a co to spustilo.
 • Čtyřikrát týdně cvičit, bez toho se to neobejde a pro mě to byl vždy zásadní problém. Dosud pro mě však cvičení bylo spojené hlavně s rychlou chůzí a já nerada chodím ven, tak se to třeba změní, když pro mě nyní bude hlavní rotoped a k tomu třeba nějaké zdravotní cvičení a domácí posilování s vahou vlastního těla (nebo napuštěných PET lahví…). 
 • Pak už jen takové drobnosti, které opět souvisí s nakupováním – koupím sladidlo a psyllium. To první proto, že miluji slazený čaj a ačkoli sukralosa není ideální, je mnohem lepší než cukr, to druhé pro předcházení pocitu hladu, protože jsem si záchvatovým přejídáním hrozně roztáhla žaludek a když jím zdravě – a podotýkám, že tím nemyslím příliš málo, vím, kolik mám jíst – prostě mívám hlad.

2. Přečtu 12 knih.

Tenhle cíl asi není tak zásadní, nezáleží na něm mé zdraví, ale já opravdu ráda čtu a mrzí mě, že to hodně často zanedbávám, ačkoli na to mám dost času a mívám z toho radost. Mám velkou kupu knih na čtení, navíc většinou dost zajímavých a užitečných. Bývaly doby, kdy jsem četla jednu knihu za den až dva dny, četla jsem pořád… Nyní bych ráda četla aspoň jednu knihu za týden.

3. Budu pokračovat v kurzu výživového poradce.

Pro splnění tohoto cíle nemusím dělat nic jiného, než vytrvat. Od začátku prosince jsem v půlročním kurzu Poradce pro výživu a suplementaci, což je vtipné a coby obézní výživová poradkyně budu asi působit dost divně, ale nevadí. Kurz vyžaduje studium cca sedmi stran denně, několikrát týdně je úkol v podobě sestavení jídelníčku splňujícího dané parametry a jednou měsíčně je velký test a je to fajn, ale mám tendence to zanedbávat.

4. Budu pokračovat ve studiu gymnázia.

Tady je to podobné jako u předchozího cíle, úkolem je prostě jen to nevzdat. Tohle je těžší než kurz a ježdění do školy a neustálé domlouvání podmínek klasifikace, jelikož mám individuální vzdělávací plán, mě unavuje, ale je to hodně důležité a snad to dokážu. 

5. Budu denně psát.

Tohle je zase podobné čtení – jde o něco, co naprosto miluju a co dělám celý život, ale stejně mě o to deprese připravila a já jsem na to dlouho kašlala. Chci se naučit psát poutavě, chci být produktivní, chci být užitečná a jednou snad možná i zábavná. A toho nedosáhnu jinak než každodenní praxí. Nedávno jsem navíc četla pěknou knihu Miracle morning for writers, která je moc pěkná a inspirovala mě, tak to budu dělat podle ní – prostě si naplánuju rutinu, kdy ráno časně vstanu a po hygieně, úklidu a snídani sednu ke klávesnici a budu psát. Krásná rutina.

6. Objednám se k zubaři a půjdu si vyzvednout léky.

Strašně, ale strašně nenávidím chození k doktorům. U zubaře jsem za posledních deset let byla dvakrát a vždy jen kvůli opravdu akutní bolesti, na kterou už nestačilo ani předávkovat se analgetiky, jednou doprovázené obří boulí na dásni. Jsem v tom příšerná. Už nějakou dobu navíc neberu léky, které mám brát na štítnou žlázu a to je dost průšvih, jsou důležité. Musím si to dát do pořádku, začít chodit zase na kontroly, dát si do pořádku zuby a prostě vyřešit všechny tyhle základní lékařské věci. 

7. Budu mít uklizeno podle KONMARI.

Nevím, jestli znáte Marii Kondo a její knihu Zázračný úklid, ale je to opravdu skvělá minimalistická metoda uklízení a vedení domácnosti. Tu knihu jsem četla několikrát a nyní se chystám i na její pokračování, Spark Joy. Už mám debordelizaci téměř dokončenou, ale několik věcí musím doladit a stále to odkládám. Koncem tohoto dvanáctitýdenního „roku“ budu mít krásně organizovaný domov.

8. Budu dodržovat ranní a večerní rutinu.

Tohle je z té knihy Zázračné ráno, kterou jsem na tomto blogu už zmínila několikrát. Vytvořím si sadu věcí, které budu dělat každé ráno, jako vypít litr vody, sednu si s diářem k dobrému čaji a naplánuji, co bych měla udělat, pomodlím se, trochu si zacvičím a podobně, večer trochu jinou sadu úkonů. Stanovení a dodržování takové rutiny určitě hodně změní život.

9. Budu chodit do kostela, číst Bibli, modlit se.

Většina čtenářů jsou asi nevěřící skeptici, ale pro mě je víra nejdůležitější součástí života a bez ní bych už ani nežila. Bohužel ji už několik měsíců nepraktikuju a procházím si dost velkou krizí. Ale vrátím se k tomu, vím, že je to pro mě dobré. Navíc mi návštěvy kostela upřímně schází.

10. Budu mít organizovaný diář.

A poslední úkol je zase něco, z čeho budu mít velkou radost, protože jsem diářový maniak.  Dlouho jsem nevěděla, jak se tento rok organizovat, zda si vést Bullet Journal, koupit si normální diář, koupit si motivační diář typu Doller, vytisknout si vlastní diář a podobně. Koncem měsíce jsem se rozhodla pro Pilota od Cleverminds, který je skvělý, ale zároveň jsem objevila krásný filofax, který nakonec budu užívat, ale musím si do něj vytvořit/vytisknout náplň a najít systém, který mi bude vyhovovat. To je tedy poslední úkol.

A co Vy, máte nějaké novoroční předsevzetí? Znáte metodu Rok za 12 týdnů a co si o tom myslíte? Co uděláte pro splnění Vašich snů? Zajímá mě to! 🙂 


4 komentáře

Denise Libertas · 7.1.2018 v 22:43

Ahoj, moc ti držím palce! 🙂
Doufám, že ti tvoje odhodlání vydrží a bude se ti dařit 🙂
Zaujala mne knížka o úklidu, kterou zmiňuješ, určitě si ji přečtu, jsem hroznej bordelář a štve mě to 😀
DL

  Monika · 8.1.2018 v 10:54

  Díky moc. 🙂
  Jsem ráda, že ta knížka zaujala, mně opravdu bez nadsázky změnila život, tak ji teď všem cpu k přečtení. 😀

Tigresse · 17.1.2018 v 10:34

Skvělá předsevzetí 🙂 Jen tam píšeš o tom, že budeš dodržovat ranní a večerní rutinu, ale už nepíšeš, jak bude vypadat. Nebo o tom napíšeš samostatný článek?
Moc ti držím palce, aby ti to všechno vyšlo 🙂

  Monika · 18.1.2018 v 11:06

  Určitě napíšu, ale asi až si to odzkouším – zatím nevím, co nejlíp bude fungovat. 🙂

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat