Poslední dobou se hodně zajímám o psychologii štěstí. Začalo to vlastně už v Beřkovicích, kde jsem si to vůbec neuvědomovala a ani jsem nevěděla, že taková disciplína existuje, ale z dnešního pohledu mohu hlavně aktivity s psycholožkami posoudit jako zaměřené na pozitivní psychologii, mindfulness a terapii zaměřenou na tělo. A ačkoli před rokem mi to připadalo jako nesmyslný a neúčinný sluníčkářství, teď to začínám oceňovat.

Hodně mě ovlivnila kniha Vzkvétání od Martina Seligmana, která je pro mě velkým pokrokem v léčbě mé nezbavitelné farmakorezistentní deprese a co jsem začala aplikovat některá cvičení v jeho knize, můj život je opravdu lepší. Dokonce jsem se zaregistrovala do jeho kurzu a brzy z toho budu mít i certifikát – dostala jsem na to financial aid od Coursery.

Také mě velmi ovlivnil MUDr. Karel Nešpor, jak jsem psala už v minulém článku. Jeho přednášky jsou také velmi pozitivní a hodně zdůrazňuje, že zažívání pozitivních emocí je velmi důležité pro dobrý život – a učí, jak snadno toho lze dosáhnout. Sice mi vadí to jeho časté odvolávání se na jógu a buddhismus, což jsou věci, které opravdu nemám ráda, ale jinak se stejně jako Seligman drží toho, co je prokázané.

V neposlední řadě mě nabyla energií i vědomostmi Konference štěstí pořádaná ČASP, která byla minulý víkend a byla prostě skvělá.

 

Všude kolem sebe poslední dobou vidím, jak je důležité naučit se správně  pozitivně myslet. Pozitivní psychologie se v mnohém setkává s kognitivně behaviorální psychologií, ke které mám blízko už dlouho a která učí, že vždy záleží na tom, čeho si všímáme, jak je naše mysl nastavená, jak přemýšlíme, čemu věnujeme energii… A snaží se o odstranění špatných myšlenkových vzorců (u mě osobně třeba „Jsem odporná“ nebo „Lidé mě odsuzují“ – věci, které mám zažité a které prostě musím „rozbít“, abych se mohla léčit. Ovlivňuje mě to víc, než bych přiznala).

Nedávno jsem přečetla knihu Projekt štěstí od Gretchen Rubin. Jak název napovídá, autorka zde popisuje, co vše dělala pro to, aby se naučila být šťastná – každý měsíc po dobu jednoho roku se snažila o nějaký velký cíl, jako nastartovat v sobě energii (a podpředsevzetí jako jez ovoce, nauč se zdravému spánku, cvič..) nebo třeba pečovat o vztahy (dokazuj lásku, hádej se konstruktivně, žádné citové výlevy…). Celý rok pak pozorovala, jaký vliv to má na její životní spokojenost a, slovy Seligmana, vzkvétání či optimální prospívání.

Tenhle projekt mě hodně inspiroval – a už asi dva týdny mi leží v hlavě, že něco podobného uskutečním taky. Už to nebude žádný z tisíce dalších začátku, tentokrát to bude opravdové, vědecky podložené a s oporou – navíc zaměřené na štěstí, takže ani tak těžké. Samozřejmě svou cestu a snahu budu dokumentovat. A kdoví, třeba taky napíšu knížku:-))

Máte nějaké oblíbené knihy, blogy, články o štěstí? Snažíte se u sebe někdy štěstí záměrně vyvolávat? Co pro vás štěstí vlastně je?

 


1 komentář

Lenn · 13.4.2018 v 9:24

My jsme v minulém semestru měli několik přednášek na téma pozitivní psychologie a docela mě to zaujalo. Snažím se myslet pozitivně a dost mi to pomáhá, dokud jsem byla nekonečný pesimista, nedařilo se mi nic a psychika se mi pořád zhoršovala. Teď je pro mě největším štěstím mít kolem sebe lidi, na kterých mi záleží, a fakt, že se věnuju věcem, které mě baví a zvedají mi sebevědomí 🙂

LENN

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat