Poslední dobou se stále mluví o negativních následcích používání mobilních telefonů, čemuž rozumím a jsem ráda, že se o tom mluví. Na druhou stranu nezapomeňme, že internet je jako oheň – může nám velice pomoc a je to užitečný nástroj, když ho umíme používat správně. K tomu nám pomůže i správný výběr aplikací, které si do mobilu pustíme a já vám představím sedm, které mi opravdu pomáhají. 

  1. Trello

Pokud se zajímáte o osobní rozvoj, určitě Trello znáte. Je to skvělá webová stránka i aplikace do mobilu, kde si vytváříte různé seznamy, do nichž přidáváte různé položky. Skvělé je, že to má opravdu spoustu funkcí, zdaleka nejen základní jako změna pozadí, štítky, podseznamy, přidání dalších členů… Můžete si to dokonce propojit s google kalendářem, google diskem, Slackem, Buflerem, IFTTT… a vlastně úplně se vším, co vás napadne. Není to zdaleka jen pro podnikatele a nějaké manažery. Já mám nástěnky dvě, jednu pro obecnou organizaci času (přesněji, pro metodu Mít vše hotovo), druhou pro blog, a co je používám, podstatně se mi zjednodušil život. Moje Getting Things Done nástěnka je příliš osobní, ale blogovací nástěnku můžete zhlédnout níže (a uvidíte i, jaké články chystám 😉

2. Cram

Studijní aplikace, kde se pomocí kartiček učíte nejčastěji nějaké pojmy, ideální na cizí jazyky. Kromě Cramu můžete znát Memrise a Quizlet – nedokážu posoudit, co je nejlepší, na Cramu jsem začínala a jsem tak spokojená, že další jsem víceméně nezkoušela. 🙂 Už si nedovedu představit učit se německy, esperanto, španělsky nebo italsky, ani zlepšovat si angličtinu, bez Cramu. Jak se lidé mohli učit slovíčka dřív? … Nejvíce oceňuji vlastnost takzvaného Cram modu, kdy si připravíte balíček třeba 60 kartiček, co se musíte naučit, a aplikace vás z nich testuje, dokud každou kartičku neuhodnete správně 5x v řadě. Je to zábavné a účinné, používají to i polygloti (tedy lidé, kteří umějí mluvit i 10+ jazyky). 

3. Duolingo

U cizích jazyků ještě chvíli zůstaneme. Duolingo je chronicky známé, ale můj seznam by bez něj nebyl úplný. Jde o jednu z nejoblíbenějších edukativních aplikací, díky které si zábavnou formou oprášíte angličtinu, nebo se naučíte další jazyk. Sama ho používám denně právě na angličtinu, ale i němčinu, španělštinu, italštinu a esperanto. Je to pohodlné, zabere pár minut denně, navíc je to opravdu spíše hra než studium. Patnáct minut denně na duolingu vás naučí cizí jazyk, co pro vás udělá patnáct minut na Facebooku? 🙂 Pokud jste náhodou ještě nezkusili, nebo jste kdysi používali a zapomněli, opravdu doporučuji zvážit to zkusit. Vhodné i pro úplné začátečníky a děti, ale samozřejmě rozhodně ne jenom pro ně.

4. Daylio

Tahle aplikace v seznamu vyčnívá tím, že nejde o nějakou must-havě virálně opěvovanou bombu, ale spíš o milého pomocníka, kterého si velmi cením. Jde o aplikaci, kde si denně zaznamenáváte, jakou jste ten den měli náladu – skvělou-dobrou-normální-špatný-hrozný a zároveň činnosti, kterým jste se ten den věnovali. Činnosti můžete samozřejmě libovolně přidávat a upravovat. Geniální je to v tom, že si to můžete zpětně nejen procházet a všímat si vzorců (třeba jak často a proč míváte propady), aplikace navíc dokáže rozeznávat paralely mezi náladou a aktivitami – například pokud mezi aktivitami máte tanec, všimne si, že ve dnech, kdy jste netančili, jste mívali průměrně mnohem horší náladu, takže tanec vám nejspíš svědčí. Nebo že je vám lépe ve dnech, kdy jste se věnovali více aktivitám. A to je motivační a super. 🙂 Původně jsem si to instalovala na doporučení psychiatričky právě kvůli sledování střídání se dobrých, normálních a špatných období, ale dalo mi to mnohem víc. Napomáhá to sebepoznání – a to je velmi cenné.

5.  Kalorické tabulky

Další appka, kterou zná každý, ale stojí za to ji připomenout. Zdaleka nejlepší aplikace, pokud hubnete, nebo naopak potřebujete přibrat, chcete svaly, sportujete, nebo se léčíte z poruchy příjmu potravy a musíte si hlídat, abyste nejedli příliš málo nebo mnoho. Tak ji využívám já – pomáhá mi se kontrolovat, navíc je vědecky doloženy, že už jen tím, že si jídlo zapisujete, jíte lépe než předtím, ačkoli se o to nesnažíte. Vedle počítání kalorií a živin (bílkovidy, sacharidy, tuky, cuky, nasycené mastné kyseliny, transmast. kysliny, sůl, cholesterol…a další) zde také najdete spoustu zdravých receptů, blog s tipy pro hubnutí, zajímavé statistiky… Zkrátka pokud řešíte jídlo, Kalorické tabulky musíte mít.

 

6. Bookport

Bookport je výborná aplikace pro všechny milovníky knih a já vůbec nechápu, proč není známější. Jde o on-line knihovnu, za kterou platíte 200-300 korun měsíčně (cena závisí na tom, zda chcete i odbornou literaturu) a za tuto směšnou částku dostanete přístup ke skoro 5 tisícům knih mnoha nakladatelství – především Grada, Jota, Portál, Epocha, Práh… a spousta dalších. Seznam se neustále rozšiřuje. Vyjde to mnohem levněji než si e-knihy kupovat a výběr je opravdu skvělý, navíc knihy máte neustále po ruce ve svém telefonu. Pro magory do zdraví, osobního rozvoje, lifestylu, psychologie ale i ekonomie je tohle splněný sen. Najdete tu samozřejmě i spoustu beletrie, včetně Yrsy, nebo bestsellerů jako Pekárna v Kodani a Život zn. Hygge. A nejlepší je, že za vyzkoušení ani nemusíte platit, protože prvních 14 dní je zdarma – bez omezení přečtených knih! Jděte do toho 🙂 

7. My phone time

Touto aplikací se kruhem vracím na začátek článku, totiž k faktu, že někdy je toho internetu a mobilu prostě příliš mnoho. Sama mám velké problémy s internetovou závislostí, naštěstí je to už lepší déky intenzivní psychoterapii – a této aplikaci. Opět je to jedna z mnoha, další známe aplikace na hlídání času on-line jsou třeba Forest, Digidetox, AppDetox, Stayfree nebo YourHour. Konkrétně My phone time zaznamenává veškerou aktivitu na mobilu, počítá i každé odemknutí obrazovky, což je asi hlavní věc, kterou bychom měli hlídat. Nastavíte si limit, kolik času chcete denně na mobilu trávit (já mám dvě hodiny) a aplikace vyhodnocuje úspěšnost. Samozřejmě ukazuje, kolik času trávíte na konkrétní aplikaci. Je vhodné ji doplnit třeba o Stay Focused, kde si můžete nastavit blokaci mobilu nebo aplikací po určitý čas, kdy se musíte soustředit; navíc je skvělé, že si můžete vybrat mezi lehčí verzí blokací, kdy se stále dostanete do Nastavení a blokaci můžete zrušit/upravit, a přísnější blokací, kdy vás to do telefonu opravdu nepustí. 🙂

A pár aplikací, které nepoužívám:

  • Evernote. Žádná aplikace na ukládání poznámek. Mnohem víc se mi osvědčilo právě Trello, kde každou poznámku zařadím do některého ze seznamů – poznámky tak jsou utříděné a nestane se, že se k nim už nedostanu. Také se snažím každou hned zpracovat – tj. informaci si zapsat do sešitu/deníku, úkol do kalendáře apod.
  • Todoist. Žádná aplikace na úkoly a to-do lístky. Jsem velká zastánkyně psaní rukou a papírového diáře, aby člověk odděloval samotnou práci a plánování, a taky aby u toho býval nerušený a offline. Další výhodou je snadnější archivace…
  • Podcasty. Co jsem je začala poslouchat ve Spotify, dost se mi zjednodušil život. 🙂
  • Calm, Headspace, žádnou meditační aplikaci. Není meditace zrovna jednou z věcí, kde bychom se bez mobilu opravdu měli obejít? 
  • Gratitude Journal. Sice všechny podporuju v tom, aby si hezké momentky zaznamenávali a pěstovali vděčnost, ale opravdu si myslím, že v papírovém deníku je to lepší. A nejen já – i mnoho vědeckých studií podporuje, že mozek v obou případech pracuje jinak a psaním rukou se mozek pozitivně „přeprogramuje“ mnohem snáze.

A jaké aplikace pomáhají v osobním rozvoji a lepším životě vám? 🙂

 

 

 


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

test 2 test 3