Kniha Jeffa Sanderse slibuje ovládnutí dne ještě před snídaní, ale mně dala mnohem víc – ovládnutí celého života díky pár jednoduchým technikám. To, co neoprávněně slibuje většina knih na téma osobního rozvoje, tu opravdu dostanete. A to i když jste podobných knih už přečetli desítky.

Se vstáváním bojuju už několik let. Mou depresi doprovází poměrně vážná nespavost, kdy v lepším případě usínám čtyři hodiny, v tom horším se nevyspím celou noc a kolem třetí hodiny ranní to vzdám a jdu něco dělat, smířivši se s tím, že celý následující den budu otupělá zombie. Má to velký vliv na mou kvalitu života, na schopnost být aktivní a produktivní, takže se už dlouho všemi možnými způsoby snažím naučit spát dobře, usínat lépe – a vstávat dříve

Proto jsem nevěřila, že mi kniha něco dá, zvlášť když autor coby ideální čas ke vstávání uvádí 5 hodin ráno. Každý den. Dobrovolně.  Naštěstí má tak dobré argumenty, že jsem se do toho i já pustila a přes veškeré utrpení to bylo to nejlepší, pro co jsem se za dlouhou dobu rozhodla.

Většině z nás pomůže jednoduše zavést do života řád. Ujasnit si všechny cíle, utřídit priority, vybudovat dobré návyky a zbavit se těch špatných, neustále se zlepšovat. Mít efektivní plán a ten dodržovat. Hrozně dlouho jsem hledala způsob, jak to udělat, a konečně ho mám. 

Kniha je – stejně jako metoda – jasně strukturovaná. Velkou výhodou je na konci každé kapitoly shrnutí, akční plán (ale buďme upřímní, nikdo nikdy nedělá všechny úkoly v knize), a běžné nástrahy spolu s radami, jak jim nepodlehnout. Kniha je rozdělená do tří částí, přičemž v první se především seznámíme s benefity a zjistíme, jak překonat vlastní pohodlnost, v druhé je samotný plán a v třetí je třicetidenní program, jak to celé uvést do praxe.

Na začátku nám autor vysvětlí, proč je dobré vstávat brzy a jaké benefity se nám dostanou, přibližuje nám účel ranního vstávání a důležitost plánování každého dne tak, abychom ho využili na maximum. Přiměje nás, abychom se sami sobě zavázali ke čtyřem zásadním věcem: 1) že na každý den budeme mít promyšlený písemný plán, 2) že trvale budeme prosazovat zdravé návyky, 3) že budeme volit krátkodobé úkoly, které pomohou dosáhnout největších úspěchů a 4) že budeme sledovat postup a plán postupně přizpůsobovat. Každý z těchto závazků dále podrobněji popisuje a vysvětluje, proč je to důležité.  Pak následuje kapitolka o lenosti s poučením, jak jí nepodlehnout. Na konec autor zodpovídá nejčastější otázky čtenářů.

Druhá část je nejpoučnější, tvoří samotné jádro knihy a doporučuji jí věnovat nejvíce pozornosti. Sanders zde představuje sedm kroků k ovládnutí celého života.

Co uděláme v prvním kroku je asi jasné: stanovíme si největší životní cíle. Je přitom zásadně doporučeno nestanovovat si samotné cíle jako založit firmu s miliardovým obratem nebo stát se úspěšnou spisovatelkou, ale spíš si stanovit osobní vizi, tedy utvořit si celistvou představu o tom, jací chceme být, co chceme dělat a jak žít. V druhém kroku se dozvíme, proč je nesmysl dávat si novoroční předsevzetí a naučíme dávat si místo toho cíle na čtvrt roku. Autor si zde vypůjčuje systém Briana P. Morana a Michaela Lenningtona, autorů knihy Rok za 12 týdnů, který je mnohem efektivnější a pomáhá nám zůstávat ve stavu flow a opravdu na sobě pracovat. Pak tu jsou základní návyky, což opět mluví samo za sebe – ujasníme si, které návyky si chceme osvojit, abychom žili lepší život a dozvíme se, jak je začlenit do našeho života. Podobně je to s dalším krokem, ideálními rutinami, kde si sepíšeme vše, co chceme pravidelně každé ráno a každý večer dělat. To je skvělé nejen proto, že obsahem  rutin jsou důležité činnosti, ale i proto, že strukturují den a nutí nás si uvědomovat, zda nezahálíme a jsme opravdu na cestě za svými cíli (či naplněním osobní vize). V následujícím kroku se dozvíme o několika účinných strategiích, jak nastartovat produktivitu. Mým nejoblíbenějším krokem je krok šestý, sledování postupu: abych věděli, zda se opravdu měníme, musíme si to samozřejmě nějak zaznamenávat, sledovat a vyhodnocovat, dělat si každodenní, týdenní, měsíční i čtvrtletní přehledy. A na závěr se dozvíme ještě pár dalších strategií, jak celý postup zefektivnit, zprofesionalizovat, aby se nám opravdu zažil a my z něj vytěžili maximum.

Možná to celé zní nyní příliš náročně, ale ve skutečnosti je to velmi prosté a po přečtení knihy to bude dávat smysl. 

V třetí části knihy pak najdeme třicetidenní plán, jak to celé uvést do praxe. U každého dne je jednoduchý úkol, který splníme a když budeme postupovat přesně podle něj, dovede nás až do sedmého stadia. Tímto postupem není nutné se řídit a můžete sedm kroků zařazovat do svého života tak, jak to vyhovuje vám, nicméně mně plán připadá velmi rozumný a osobně jsem ho dodržovala s výjimkou jednoho dne, ve kterém šlo o aplikování něčeho, co jsem se rozhodla vynechat (autor doporučuje pořídit si stůl, u kterého nebudete při práci sedět, ale stát).

Systém je jednoduchý, logický a každý si ho může přizpůsobit na míru, což ostatně autor doporučuje. Věřím, že se každému po jeho implementaci  zásadně zvýší produktivita a kvalita života.

Velkým plusem je množství dodatečných materiálů – autor několikrát odkazuje na své webové stránky, kde najdete další e-booky, workbooky a doporučení, píše o mnoha konkrétních nástrojích a aplikacích, které lze dobře využít a skvělá je i facebooková skupina příznivců knihy. Pozitivní je, že autor prý odpovídá na všechny e-maily od čtenářů – já jsem to zatím nezkoušela, ale vy můžete, jeho e-mail je jeff@jeffsanders.com. Zapomenout ani nesmím na pravidelní týdenní podcast, který je jistě také skvělý, ale bohužel má angličtina zatím není tak dobrá, abych ho poslouchala také. 

Stejnojmennou knihu napsal také Hal Elrod a já si ji brzy také přečtu a samozřejmě zrecenzuji. Zatím jsem přečetla jen její speciální vydání, The Miracle Morning For Writers, která je skvělá a inspirativní také. 

Klady knihy:

  • Opravdu účinná metoda.
  • Čtivost.
  • Originalita.
  • Množství doplńujících materiálů a komunita na Facebooku.

Zápory knihy:

  • Pár doporučení mi připadá absurdní, jako už zmíněný stůl ke stání. Naštěstí je to dobrovolné.
  • Ačkoli je kniha tenká, je v ní dost omáčky. Pokud někdo přečte jen druhou část, vlastně o nic nepřijde.

Hodnocení: 95 %

Komu ji doporučuji: Všem, kdo chtějí poznat metodu, která jim přinese do života řád a mnohem vyšší produktivitu. Všem čtenářům knih pro osobní rozvoj, všem, kdo mají své sny a chtějí si je splnit.


4 komentáře

Tigresse · 17.1.2018 v 10:35

To vypadá fakt dobře, budu si to muset přečíst 🙂

Michelle · 30.1.2018 v 16:29

Četla jsem právě Zázračné ráno od Hala Elroda a byla jsem z té knížky nadšená. Psala jsem o tom tady: http://wish-hope-life.cz/miracle-mornings-zazracna-rana/ – je to takové shrnutí celé metody. Hledala jsem parťáka, co by se mnou začal a moc se mi nepoštěstilo. Považuju to velký rest, že jsem se do toho ještě nepustila. Díky za připomenutí 🙂

Eliška · 24.4.2018 v 9:00

Ahoj, drahá 🙂 Díky tomuto inspirativnímu článku jsem se rozhodla si knihu Zázračné ráno půjčit, v knihovně tedy zrovna byla k dispozici jen ta od Hala Elroda. Udála se se mnou neskutečná věc. Aniž bych o to nějak vědomě usilovala, už při dočítání knížky se mi začalo stávat, že jsem se ráno sama od sebe začala budit kolem 5:45-6:00, což je cca o hodinu dříve, než musím vstávat nebo jsem obvykle vstávávala. A to i o víkendech!!! Bez budíku!! Já, která jsem vždycky s oblibou chodila spát o půlnoci nebo i v 1:00-2:00 a ráno se ani za nic nemohla vyhrabat z postele, dneska chodím do postele do 22:00 a už se těším, jak ráno vstanu mezi 5:00-6:00 do nádherného jarního dne. Teď je pro mě ráno opravdu nejhezčí částí dne, všude klid, čerstvý vzduch, já se věnuji osobnímu rozvoji, hlavně pozitivním afirmacím, zacvičím si jógu, v klidu a pohodě si připravím snídani, pěkně se upravím do práce….je to úplně neskutečně krásný zvyk, který jsem si bez jakékoliv snahy nebo přemlouvání vytvořila! A nebýt Tebe, ani bych o takové knize nevěděla a můj život by se takhle neobrátil o 180°C. Přinášíš úžasné inspirativní věci 🙂 Moc moc moc Ti za to děkuji.

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat